Všetko je to o dôvere a vedomostiach. Prax buduje dôveru. Nájdite najnáročnejšie cviky na dribling, ktoré môžete robiť a snažte sa ich robiť pri plnej rýchlosti, až kým sa nebudete cítiť dostatočne pohodlne a isto. Samozrejme, že to na začiatku nebude jednoduché, ale o tom to je. Skvelým príkladom sú cvičenia s dvomi loptami. Sú veľmi náročné a využívajú a vyvíjajú obe ruky rovnako. Ak vám cvičenia na mieste už nerobia problém, môžete zapojiť aj nohy a začať behať, namiesto trénovania v stoji. Môžete sa ich naučiť a ostať na jednom mieste, ale akonáhle sa začnete cítiť isto, má pre vás väčší zmysel a význam trénovať ich v pohybe. To vám dá istotu, že máte možnosť driblovať vo všetkých situáciách – aj pod tlakom.

 

Je rozdiel medzi driblingom a manipuláciou s loptou. Manipulácia s loptou znamená efektívnosť. Čo sa snažíte urobiť so svojím driblingom ? Mali by ste sa snažiť posunúť loptu dopredu a dostať ju do dobrej útočnej situácie alebo pozície. Uvedomte si, že tlakom sa tomu snaží váš súper/obranca zabrániť. Väčšina tlaku sa vás snaží prinútiť smerovať k bočnej čiare. To znamená, že sa musíte snažiť udržať loptu v stredovej časti ihriska. Väčšina súperov vás chce dostať do situácie, v ktorej ste chrbtom ku košu. Tvrdo pracujte na tom, aby ste sa zlepšili pri bránení lopty, zatiaľ čo smerujete čelom na kôš. Taktiež veľa protihráčov sa snaží spomaliť alebo zmeniť vaše tempo. Treba si uvedomiť, pri akej rýchlosti ste najefektívnejší a pracovať na udržaní tejto rýchlosti. Vykonávaním bežných cvičení pri tejto rýchlosti sa môže rapídne zlepšiť vaše ovládanie lopty.

Akonáhle pochopíte, čo sa súper snaží urobiť a máte dostatočnú istotu, že zvládnete viesť a udržať loptu aj v ťažkých podmienkach, manipulácia driblingu pod tlakom sa stane hračkou.

Manipulácia s loptou je kľúčom pre hráčov všetkých pozícií v dnešnej hre – tieto cvičenia pomôžu rozvíjať túto dôležitú zručnosť.

Dve zručnosti, ktoré musí mať každý hráč v tomto repertoári, sú schopnosť zvládnuť tlak na loptu a zmeniť smer, aby sa dostal ďalej od obrancu.

 

Tlak na loptu

Mnoho hráčov sa stane pasívnymi, keď sa stretnú so silným tlakom na loptu od obrancu. Toto je chyba – v skutočnosti by mali robiť pravý opak. Najlepším spôsobom, ako poraziť tlak, je zaútočiť na neho pomocou tlaku na obrancu.

Veľmi často sa stáva, že v momente ako sa hráč s loptou dostáva pod tlak obrancu, okamžite prestanú driblovať a zdvihnú loptu nad hlavu a snažia sa prihrať. Tým sa otvára príležitosť pre obrancu.

Ak sa hráči stretnú s tlakom, mali by zostať v pokoji a urobiť agresívny krok proti tlaku. Priamy alebo ústupový dribling vytvorí priestor a uvoľní tlak.

Namiesto toho, aby hráč robil kopu zbytočného driblingu a nezmyselných zmien smeru, ktoré ich nedostanú nikam a skôr unavia, musí použiť svoje telo na obranu.

 

Odkaz na basketbalové cvičenia odporúčané našim tímom ImproveYourBasketball TU:
/http://improveyourbasketball.eu/dribling/

 

Ak chcete získať viac tipov a článkov o manipulácii s loptou a driblovaní, budeme radi za spätnú väzbu 🙂

 

 

Zdroje: http://team.fastmodelsports.com/2018/07/02/ball-handling-skills-drills/

Top 20 Basketball Tips, Tricks and Secrets – for Youth and Advanced Basketball Players, by Don Kelbick

Autor: Samuel Pozdech

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *