Väčšina športovcov si myslí, že ďalej ich posunie len neustály tvrdý tréning a preto tréningové voľno alebo „Rest day“ nepovažujú za súčasť tréningu. Oddychujú len vtedy, keď už to ďalej bez oddychu nejde. Dôležitosť odpočinku počas tréningového procesu je ale nevyhnutná.

 

Tréning je pre organizmus forma stresu, hoci skôr fyzického než psychického. Po niekoľkých tréningových dňoch teda svoje telo musíme odmeniť, najlepšie odpočinkom – tréningového voľna.

 

Všeobecne je to obdobie medzi dvomi tréningovými jednotkami v dĺžke minimálne 36 hodín, ktoré nie je prerušené tréningom. Počas voľného dňa síce netrénujeme, prebiehajú vtedy však dôležité metabolické pochody, ktoré sú potrebné na napredovanie v našom výkone. Preto je potrebná kvalitná strava bohatá na bielkoviny nevyhnutné na obnovu poškodených svalových vlákien, zložené sacharidy, vďaka ktorým sa naše telo nabije energiou, keďže v ďalších dňoch očakáva zaťaženie a chce sa na naň pripraviť. V neposlednom rade potrebujeme dostatok železa, ktoré je dôležité pre tvorbu novej krvi a vitamíny s minerálmi na celkové správne fungovanie tela.

 

Voľno telu umožní pripraviť sa na ďalšiu záťaž

Ak spomínaný rest day zaradíme dvakrát týždenne, mali by sme byť na každý tréning dobre oddýchnutí. Podáme tak omnoho lepšie výkony a svoje telo rýchlejšie posunieme na vyššiu úroveň. Princíp tréningového voľna je v tom, že naše telo neustále očakáva ďalšie a ďalšie tréningy a počas voľného dňa má dostatok času pripraviť si zásoby energie a taktiež obnoviť poškodené bunky.

 

Až príliš veľa športovcov koncepciu tréningu zmenia, až keď nastane problém. Tým problémom je pretrénovanie alebo v horšom prípade zranenie. Konečným efektom je, že sa športovec prestane zlepšovať, ba dokonca sa mu výkon zhorší. Nedokáže podávať vyšší výkon ako počas tréningu. Môžu sa vyskytovať únavové zlomeniny, natiahnutia úponov, bolesti kĺbov alebo problémy s ďalšími orgánmi. Okrem týchto dôležitých aspektov je tréningové voľno taktiež prospešné:

 

 

1. Poskytuje čas na zotavenie a zlepšenie

Počas tohto obdobia sa prejavujú priaznivé účinky cvičenia. Konkrétne rast svalov.

Cvičenie vytvára vo vašom svalovom tkanive mikroskopické trhliny. Odpočinok pomáha toto tkanivo už spomínane liečiť ale aj zväčšovať, čo vedie k silnejším svalom.

 

2. Zabraňuje únave svalov

Odpočinok je potrebný, aby ste sa vyhli únave vyvolanej cvičením. Nezabudnite, že cvičenie vyčerpáva hladinu energie vo svaloch. Ak sa nenahradí, zažijete svalovú únavu a bolesť.

 

Navyše, vaše svaly potrebujú energiu, aby fungovali, aj keď nepracujete. Dostatočným odpočinkom zabránite únave tým, že necháte svoje zásoby energie doplniť.

 

3. Znižuje riziko zranenia

Pravidelný odpočinok je nevyhnutný na zaistenie bezpečnosti počas cvičenia. Keď bude vaše telo prepracované, s väčšou pravdepodobnosťou vypadnete z formy, znížite váhu alebo urobíte nesprávny krok, čo môže viesť k danému zraneniu. To by vás prinútilo stráviť oveľa viac dní odpočinkom, ako by ste chceli.

 

4. Zlepšuje výkon

Ak nemáte dostatok odpočinku, môže byť ťažké urobiť normálnu rutinu, nehovoriac o podávaní maximálnych výkonov.

Aj keď na seba tlačíte, pretrénovanie znižuje váš výkon a taktiež motiváciu. Môže sa vyskytnúť znížená výdrž, pomalé reakčné časy a slabá pohyblivosť. Odpočinok má opačný účinok. Zvyšuje energiu a zabraňuje únave, ktorá pripravuje vaše telo na nasledujúce cvičenie.

 

5. Podporuje zdravý spánok

Aj keď pravidelné cvičenie môže zlepšiť váš spánok, je tiež užitočné stráviť nejaký čas odpočinkom. Fyzická aktivita zvyšuje energeticky stimulujúce hormóny, ako je kortizol a adrenalín. Neustále cvičenie však tieto hormóny až „nadprodukuje“. V tom prípade je možné ťažšie zaspávanie a to len zhoršuje únavu a vyčerpanie.

Viac o potrebe kvalitného spánku a dočítate v našom článku http://improveyourbasketball.eu/dolezitost-spanku-pre-sportovca/

 

 

Zdroj: https://www.healthline.com/health/exercise-fitness/rest-day#doing-rest-right

Autor: Samuel Pozdech

 

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *