Každý hráč by sa chcel cítiť pred zápasom sebavedomo, odhodlane, chcel by mať odvahu ísť do súbojov, chcel by byť sústredený. Každý hráč by rád bral na seba zodpovednosť, chcel by byť silný fyzicky aj psychicky a určite by si chcel zápas aj užiť. V čase pred zápasom, sme však svedkami jedného z najväčších paradoxov v oblasti  prípravy a výkonu v športe. Napriek tomu, že každý hráč sa chce cítiť pred a počas zápasu tak, ako som uviedol v úvode, realita je presne opačná. Veľa hráčov pociťuje strach, obavu, úzkosť, napätie, neistotu… Predpokladám, že takmer každý, kto číta tieto riadky, podobný pocit už zažil. Prečo je tomu tak? Prečo, keď sa chcem cítiť silný, tak cítim obavu? Prečo, keď chcem byť sebavedomý, tak si neverím keď ide o niečo?

Priatelia, keď som vám prezradil jeden z najväčších paradoxov v športe, tak vám prezradím aj jedno z najväčších tajomstiev, ako z toho von. Celý problém totiž spočíva v spôsobe uvažovania hráča pred zápasom. Hovorím o myšlienkach hráča pred zápasom. Na čo myslí, čo si predstavuje, na čo spomína, na čom mu záleží, čo sú jeho priority v zápase. Keď sa hráčov pýtam, nad čím rozmýšľajú pred zápasom, tak väčšinou dostanem nasledovné odpovede.

  • Ako to dopadne?
  • Ako budem hrať?
  • Nepokazím to?
  • Nesklamem?
  • Vyhráme?
  • Len aby sme veľa neprehrali?
  • Zahrám, to čo viem?
  • Bude tréner spokojný, nebude nadávať?
  • Bude otec  spokojný?
  • Koľko dám bodov?
  • Urobím nejakú peknú akciu?

Toto je vo všeobecnosti vzorka myšlienok hráčov pred zápasom. Teraz dávaj dobrý pozor, lebo položím zásadnú otázku: „Ak uvažuješ takto, ako sa môžeš cítiť sebavedomo, odvážne, odhodlane, sústredene a slobodne?“ To predsa nedáva zmysel. Nemôžeš sa nikdy cítiť sebavedomo, keď sa o niečo bojíš. Nemôžeš sa nikdy cítiť isto, keď uvažuješ nad vecami, ktoré nikto nevie, ako dopadnú. Proste princíp je ten, že ak sa chcem nejako cítiť, mal by som podľa toho uvažovať.  Aby si tomu rozumel, naše myšlienky vytvárajú naše pocity. Jednoducho, veľmi jednoducho povedané, ak myslíš na niečo pekné, cítiš sa príjemne. Ak myslíš na niečo zlé, cítiš sa nepríjemne. Takto je náš nervový systém prepojený s našimi emóciami. Ak porozumieš tomuto princípu, tvoja psychická stabilita sa výrazne zvýši a ty  budeš cítiť oveľa väčšiu kontrolu na sebou a svojimi emóciami pred zápasom.

Vráťme sa teda k pred zápasovým stavom. Ak budeš myslieť na také nepríjemné veci ako sú chyby, nadávky trénera, alebo otca, ak sa budeš obávať o svoj výkon, alebo sa budeš báť súpera, nikdy  sa nebudeš cítiť odvážne. Ak sa chceš cítiť odvážne pred zápasom, musíš zmeniť spôsob myslenia. Musíš zmeniť zameranie svojich myšlienok.

Na čo teda myslieť pred zápasom?

Mysli na svoje silné stránky
Každý hráč ma silné stránky. Ak ňou nie je tvoja technika, alebo streľba, možno je to bránenie, blokovanie a bojovnosť. Každý hráč je v niečom veľmi dobrý.

Spomeňte si na svoje silné momenty z nedávnej minulosti
Určite sa ti v tréningu, alebo v nejakom inom zápase niečo dobré a pekné podarilo. Spomeň si na to. Vráť sa v myšlienkach a predstavách k týmto momentom. Precíť ten pocit znovu tak, aby si to mal pred očami ako živé. Vtedy ti naskočí aj ten pocit, ktorý si pri tom prežíval. Ak nemáš takú skúsenosť z basketbalu (čomu celkom neverím) resp. ak ťa nič konkrétne nenapadne, pozitívnu skúsenosť čerpaj aj z iných oblastí a športov. Možno ti niečo vyšlo v tenise, alebo si mal zo seba super pocit vo fitku. Len prosím,  nerob tú chybu, že sa v myšlienkach budeš vracať k herným situáciám a zápasom, ktoré sa nepodarili!

Vizualizuj
Predstavuj si svoju dobrú hru. Prestav si dobré prihrávky, spracovania, kľučky. Predstavuj si ako dávaš koše, blokuješ, útočíš, brániš. Si nezastaviteľný, prípadne neprekonateľný, nikto cez teba neprejde. Vytvor si živé obrazy a vnímaj pocit odvahy, istoty a radosti.

Drž si v hlave pokyny trénera
Hlavne tie, ktoré sa týkajú teba osobne a vášho herného systému. Nemusíš si zapamätať úplne všetko. Je to nemožné. Hlavne v prípade trénerov, ktorí  zahltia hráčov množstvom informácii. Vyber si z toho tri až päť kľúčových vecí pre tvoju hru a hru tvojho tímu.

Nemaj v hlave nič iné
Vyber si z uvedených bodov  jednu, možno dve veci, ktoré ti najviac vyhovujú a vieš si predstaviť, že sa budeš cítiť dobre, keď to budeš aplikovať.  Niečo, čo ti  bude vyhovovať, vďaka čomu sa budeš cítiť pred zápasom tak, ako potrebuješ. Nič iné by si však pred zápasom nemal mať v hlave.
Ešte snáď jedna malá rada na záver. U niekoho sa môže stať, že práve takéto zameranie myšlienok mu bude spôsobovať stres pred zápasom. V takom prípade, je možno lepšie myslieť napr. na frajerku, alebo frajera za predpokladu, že je vám spolu dobre. Alebo mysli na dobrú večeru po zápase. Tvoje myšlienky pred zápasom by mali byť jednoduché, jasné a čisté, aby si sa vďaka nim cítil dobre pripravený na hru.

Autor: Peter Bielik

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *