Vizualizácia je často používaná technika mentálneho cvičenia v športe. Je to mimoriadne účinný nástroj, čo potvrdzujú mnohé štúdie. Možno ste počuli o tejto štúdii, eventuelne o podobných.
Túto štúdiu uskutočnil Dr. Biasiotto z Univerzity v Chicagu. Rozdelil respodentov do troch skupín a na začiatku otestovali každú z nich na to, koľko premenia trestných hodov. Následne nechali prvú skupinu trénovať trestné hody každý deň po dobu 60 minút. Druhá skupina si musela iba vizualizovať, že hádžu trestné hody. Tretia skupina nerobila nič.
Všetky tri skupiny boli opätovne testované po 30 dňoch. Prvá skupina sa zlepšila o 24 %. Druhá skupina sa zlepšila o 23 % bez toho, aby sa čo len raz dotkla basketbalovej lopty. Tretia skupina sa nezlepšila, čo sa napokon očakávalo.
Nechceme tvrdiť, že netreba trénovať. Predstavme si však výsledok, ak by sme nielen tvrdo trénovali, ale si aj osvojili mentálne cvičenie vizualizácie. Neexistujú žiadne limity ! Môžete to aplikovať v každom športe a táto metóda môže robiť zázraky pre vás I pre váš tím.
Tipy, ako použiť vizualizáciu.
Treba zapojiť zrakové vnemy, sluch, pocity pre maximalizáciu výhod vizualizácie. Niekoľko dôležitých momentov treba zohľadniť. Ak si predstavíte sám seba ako tretiu osobu, podobne ako vo filme, pravdepodobne žiadnu veľkú zmenu nezaznamenáte.
Je potrebné si predstaviť všetko z pohľadu svojich očí – v prvej osobe. Musíš si predstaviť, že si tam na čiare trestného hodu a cítiš loptu. Vidíš kôš. Počuješ zvuky počas zápasu. Ako strieľaš, mal by si cítiť, ako lopta roluje cez tvoje prsty pri strele. Mal by si vidieť, ako lopta letí vzduchom s perfektnou rotáciou. Mal by si vidieť svoje ruky nad sebou po odhode a počuť a vidieť, ako lopta čisto preletí košom. Keď tak budeš pravidelne robiť, výsledok sa garantovane dostaví.
Súkromná poznámka…
Rozhodli sme sa, že jedného dňa na tréningu prediskutujeme koncept vizualizácie a jeho dôležitosť. Prikázali sme hráčom, aby si pred spaním vizualizovali, že majú 10 trestných hodov pred spánkom. Zabudli sme im povedať, aby si predstavili, ako premenia každý pokus. Na druhý deň sme sa pýtali chalanov, koľko premenili, predpokladajúc, že všetci dali 10. Vtom ale jeden z kráčov skromne zdvihol ruku so slovami – “tréner, ja som premenil iba 7”. Vtipné bolo to, že neklamal.
Nikdy teda nič nepredpokladajte pri práci s hráčmi – všetko podrobne vysvetlite !
Autor: Norbert Zaťko
Zdroj:breaktrhoughbasketball.com, Haefner, J.:Mental Rehearsal & Visualization: The Secret to Improving Your Game Without Touching a Basketball![online], dostupné z: https://www.breakthroughbasketball.com/mental/visualization.html