Zranenia pri basketbale sa vyskytujú v dôsledku náhlej sily alebo nárazu, napríklad pádu alebo zakopnutia, ktoré majú za následok priame poškodenie väzivových alebo kostných štruktúr. Zaoberali sme sa niektorými najčastejšími zraneniami, ktorým čelia basketbalisti, aby sme zistili, čo nám tieto zranenia môžu povedať. Rovnako ako u väčšiny športov námaha, podvrtnutia a nedostatočné rozcvičenie spôsobujú takmer všetky zranenia, ktoré sa bežne vyskytujú, ale to vám nedáva veľa podrobností. Tento článok by vám mal priblížiť dôvody niektorých z týchto zranení.

Všetky tieto zranenia vznikajú len z troch dôvodov. Z nepozornosti, z nedostatočného rozcvičenia sa a preceňovania svojich schopností, a na záver, kvôli nekvalitným pomôckam, ktoré nás zrania alebo zapríčinia, že sa zraníme sami.

 

Bezpečný tréning

 

Pred hrou by malo byť zaradených päť alebo desať minút zahrievania. Zahrievanie môže obsahovať beh, predklony s dotykom palcov na nohách, jemné poskoky alebo kliky.

Po zahrievaní by malo nasledovať preťahovanie lýtok, triesiel, podkolenných šliach, chrbta a ramien. Pri preťahovaní nikdy neskáčte, mohlo by to viesť k zraneniu. Zvoľte si basketbalovú obuv, ktorá vám presne vyhovuje, nohu spevňuje a je protišmyková. Správne ponožky tiež nohe zaisťujú vedľajšiu podporu.

Pozrime sa bližšie na to, aké typy zranení basketbaloví hráči bežne zažívajú.

 

Bežné zranenia

 

  • Zranenia z preťaženia

Zranenia spôsobené opakovanou záťažou určitej oblasti, ktoré vedú k jej poškodeniu a bolestivosti, sú popisované ako zranenia z preťaženia. Jedným takým poškodením je tzv. „skokanské koleno“, pre ktoré je typická bolesť v šľache priamo pod jabĺčkom. Tendinitída Achillovej šľachy je ďalším bežným poškodením z preťaženia u hráčov basketbalu. Toto poškodenie šľachy spájajúcej svaly zadnej časti lýtka s pätovou kosťou spôsobuje bolesť v zadnej časti nohy tesne nad pätou.

Niektorí basketbaloví hráči preťažujú šľachy v oblasti ramien. Puzdro ramena obsahuje štyri svaly zúčastňujúce sa rotácie. Šľachy, ktoré pripájajú tieto svaly ku kostiam ramena, môžu byť postihnuté zápalom a môžu byť bolestivé, predovšetkým pokiaľ vykonávate opakované pohyby nad hlavou, ako je basketbalová streľba.

 

  • Traumatické poškodenia

Traumatické poškodenia sú tie, ktoré sú spôsobené náhlym prudkým poranením. Medzi bežnejšie traumatické poškodenia pri basketbale patria pomliaždeniny prstov. Závažnosť pomliaždenia prstu sa môže pohybovať od drobných poranení väziva, ktoré spája kosti, až po zlomeniny prstov. Basketbalová lopta dokáže pri náraze na vystretý prst zlomiť niektorú z malých kostičiek. Podobný úraz sa stáva aj v prípade, keď chce hráč loptu zachrániť a po skoku po lopte dopadne rukami na zem.

Iným typom traumatického poškodenia je natiahnutie alebo roztrhnutie svalu. U basketbalových hráčov dochádza k týmto zraneniam predovšetkým na veľkých svaloch dolných končatín. Prvý prípad je celkom znesiteľný, prinajhoršom si pár týždňov poležíte. Roztrhnuté svalové vlákno však nie je vôbec žiadny vtip a musí sa okamžite operovať. Aby ste sa ich vyvarovali, dobre si pred zápasom pretiahnite stehná a lýtka a nezabudnite zahrievacie cvičenia.

 

Vyvrtnutý členok alebo výron

 

Najbežnejším basketbalovým zranením je podvrtnutie členka. K tomuto zraneniu často dochádza vtedy, keď hráč doskočí na nohu iného hráča alebo je členok príliš vytočený von.  Zle dopadnúť nemusí znamenať len natiahnutý sval alebo šľachu. Alokácia akéhokoľvek kĺbu vám spôsobí obrovské bolesti a pokiaľ na to nie ste zvyknutí, nahodí vám ho naspäť len lekár. Dôležitou časťou rekonvalescencie sú špeciálne cvičenia ktoré pomôžu udržiavať členok stabilný. Väčšinou sa to stáva kvôli nekvalitnej alebo zle zaviazanej obuvi, ktorá nedrží nohu hráča pevne.

 

Poškodenie kolena

 

Poškodenie kolena patrí medzi najzávažnejšie poranenia pri basketbale. Jedným typom poranenia kolena je podvrtnutie. Podvrtnutie kolena je malá trhlina vo väzive alebo kĺbovom puzdre, ktorá nie je natoľko závažná, aby viedla k nestabilite kolena. Je potrebné chrániť koleno krátkodobou imobilizáciou, aby bolo podporené hojenie trhliny. Akonáhle sa trhlina zahojí, váš lekár vám odporučí preťahovacie a posilňovacie cvičenia pre svaly, ktoré pomáhajú udržať koleno stabilné. Pokiaľ dôjde k stočeniu kolena, môžete si roztrhnúť meniskus (tkanivo fungujúce ako vankúšik medzi kosťami hornej a dolnej časti nohy v kolene). Je možné, že k oprave alebo odstráneniu natrhnutého menisku bude potrebná chirurgický zákrok.

Závažnejším poškodením je úplné roztrhnutie jedného alebo viacerých väzív, ktoré spevňujú koleno. Predné skrížené väzivo je jedným z najčastejšie roztrhnutých väzív kolena. Toto väzivo spája horné a dolné kosti nohy a pomáha udržiavať stabilitu kolena. Ak si poškodíte toto väzivo, vaše koleno vás bude pravdepodobne bolieť a bude nestabilné. Niektorí hráči môžu po poškodení opäť športovať bez potreby operácie. Musia však robiť špeciálne cvičenia, aby posilnili stehenné svaly a musia nosiť podpornú kolennú ortézu. Pevné stehenné svaly dodajú kolenu stabilitu, ktorú mu pretrhnuté predné skrížené väzivo bohužiaľ nemôže zabezpečiť.

 

 

 

Zdroj: https://www.excelsiorortho.com/blog/2016/03/21/the-5-most-common-basketball-injuries-and-how-to-prevent-them

https://physioworks.com.au/Injuries-Conditions/Activities/basketball-injuries

Autor: Samuel Pozdech

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *