Keď sa spýtam mladých chlapcov a dievčat, ktorí hrajú súťažne basketbal na ich ciele, tak vnímam, že snívajú o NBA/WNBA.
Rozumiem tomu. Vôbec sa tomu nečudujem. Hráš hru, ktorú miluješ, obetuješ jej veľa času a úsilia. Zatiaľ čo kamarát ide s priateľmi do kina, ty ideš na tréning. Poznám to. Pozeráš zápasy NBA a možno si hovoríš: „Tak tu by som raz chcel hrať!“ Musí to byť skvelý pocit ovládať basketbal na tak vysokej úrovni, že hádam ani nemôžeme hovoriť o športe, ale o umení. K tomu davy nadšených fanúšikov, televízie, sláva, peniaze… Raz som čítal v jednej, ako ja zvyknem hovoriť múdrej knihe, zaujímavú myšlienku. Tá myšlienka znela asi takto: „Ak chceš niečo dokázať, musíš si to najprv vedieť reálne predstaviť.“ Áno, podľa mňa sa nedá nesúhlasiť s týmto tvrdením. Pretože všetko, čo je dôsledkom našej vedomej činnosti, sa najskôr rodí v našich myšlienkach, predstavách a snoch. ALE… Je tu jedno veľké ALE. Snívať priateľu nestačí. Treba ísť ďalej. Treba pracovať na tom, aby si svoje sny mohol premeniť na skutočnosť. A toto je oveľa menej príjemná časť príbehov, kde sa sny menia na skutočnosť. Menej príjemná, ale rozhodujúca. Aby si to dokázal, potrebuješ byť oddaný pre svoj sen. Čo to znamená? Dovoľ, aby som uviedol jeden príklad z praxe.
Raz, mi jeden profesionálny futbalista povedal: „Vieš, ja mám taký sen, chcel by som hrať Bundesligu v Nemecku.“ Ja som sa ho spýtal: „A čo preto robíš?“ On odpovedal: „Trénujem, makám, snažím sa.“ Ja mu na to: „Dobre. Predstav si stupnicu od nula po desať, kde 0 znamená, že je ti to úplne jedno, či budeš hrať Bundesligu a 10 znamená, že každý deň robíš maximum pre to, aby si sa dostal do Bundesligy. Mám na mysli vysokú úroveň každého tréningu, sto percentnú životosprávu, regeneráciu, fyzickú a mentálnu prípravu, stravu atď. Proste naozaj všetko, do posledného detailu. Na akom čísle na tejto stupnici sa momentálne, ale úprimne nachádzaš?“ Pýtam sa ho.
„Som na osmičke.“ Odpovedá.
Pozrel som naňho a spýtal sa:
„Ty si myslíš, že keď budeš na čísle osem, že sa môžeš dostať medzi najlepších? Alebo, že keď budeš na desiatke jeden, alebo dva mesiace, že to stačí ?“
Chalan pokrčil ramenami a hovorí: „Hmm, to asi nestačí…“
Nie, chlapci a dievčatá, nestačí to. Tento chalan bol veľmi dobrý hráč a mal som ho rád. Ale jeho oddanosť pracovať pre svoj sen, nebola na najvyššej úrovni. Vráťme sa však k basketbalu.
Viete koľko mladých hráčov a hráčok behá po palubovkách a betónových ihriskách vo svete, ktorí chcú hrať NBA/WNBA a sú na desiatke dlhodobo? Niekoľko rokov? A viete koľkým z nich sa to podarí? Len zlomku. Rozumej tomu, len pár jednotlivcom. Je dôležité si uvedomiť, že tí „vyvolení“, pochádzajú z hráčov, ktorí dlhodobo pracujú na desiatke. Nie na 8, alebo 9,5 , ale na 10. Verte mi, dievčatá a chlapci, že len ten, kto pracuje aspoň desať rokov na desiatke, má šancu hrať najlepšiu ligu sveta. Určite, nie každému z nich sa to podarí, ale každý z nich má nádej. V športovej branži tomu hovoríme, boj o šancu.
To znamená, že záleží len a len na TEBE, čo si vyberieš. Uvedom si, že TY si vyberáš to, čo robíš práve dnes a čo budeš robiť zajtra. TY si vyberáš každý deň, ako sa k svojmu snu približuješ. Ak si správne vyberieš, najlepšie tímu potom môžu v budúcnosti vybrať práve teba.
Pre lepšiu zrozumiteľnosť, ti naznačím, čo sa skrýva pod číslom 10:
- Odvaha
- Pracovitosť
- Múdrosť
- Disciplína
- Radosť z práce
- Zodpovednosť
- Bolesť
Ak si vyberieš toto, vyberieš si zároveň šancu, nádej, že svoj basketbalový sen premeníš na skutočnosť. Rovnica je relatívne zrozumiteľná. 10 = 10. Desať rokov pracovať na desiatke.
ODDANOSŤ žiť pre svoj sen, je snáď jedna jediná zložka prípravy, s ktorou ti nepomôže ani tréner, ani mentálny kouč, ani rodič, ani psychológ. ODDANOSŤ, je otázkou tvojej osobnej voľby dnes, zajtra aj o niekoľko rokov. Možno si povieš: „Ja budem prvý, alebo prvá zo Slovákov, čo bude hrať NBA/WNBA.“ Výborne! Ja ti držím palce! Mysli však na to, aké číslo svojho snaženia si vyberieš a na akom čísle svojho snaženia vydržíš niekoľko rokov. Lebo, každý deň ti ponúka možnosť ukázať, ako vážne to so svojim snom myslíš.
Autor: Peter Bielik