Článok určený viac pre trénerov ako hráčov, ale snáď si v ňom nájde každý to svoje.

Vplyv na vývoj hráčov, ktorí môžu skórovať z akéhokoľvek miesta. Naplňte svoj tím všestrannými hrozbami, ktoré prelomia súperovu obranu. Vyhrajte viac zápasov, majte viac zábavy a uplatnite dlhodobý vplyv na úspech vašich hráčov.

 

Vážený tréner,

Je to jedno z najhoršie udržaných tajomstiev basketbalu. A to že nezáleží na tom, aký útok alebo obranu predvedú obidva tímy, tím s najlepšími a najskúsenejšími hráčmi vyhráva takmer vždy. Nechápte nás zle, na obranných a útočných taktikách vášho tímu naozaj záleží. Ale ani dokonalý útočný systém alebo rýchly protiútok nevyhrá zápas, ak hráči nepremieňajú strely. V skutočnosti celý váš útok závisí na všestranných hráčoch, ktorí dokážu využiť príležitosti, ktoré naskytne obrana.

To platí na každej úrovni hry.

Ako si však prečítate za chvíľu, nedostatok riadneho rozvoja všestranných zručností sa stal naozaj veľmi rozšíreným už aj medzi mladými hráčmi.

Vďaka tomu je to pre vás tiež príležitosťou:

  • Naučte svoj tím všestrannými útočným hrozbám,
  • Vytvorte tzv. „talentovú medzeru“ medzi vami a vašimi súpermi,
  • Ovplyvnite dlhodobú basketbalovú budúcnosť vašich hráčov

Nemôžeme však len čakať, kým sa hráči sami naučia potrebné zručnosti. Počítajú s tým, že ich to naučíte vy. Ako tréner na akejkoľvek úrovni máte vplyv na vývoj vašich zverencov. Aby sa vaši hráči skutočne správali správne, musíte ich naučiť základným schopnostiam, ktoré im umožnia uspieť – teraz, aj v budúcnosti. Hráči nevedia ako to urobiť sami. Potrebujú koučovanie. Pred niekoľkými rokmi bol projekt Breakthrough Basketball požiadaný, aby prispel k virtuálnemu „okrúhlemu stolu“ s viac ako 50 basketbalovými odborníkmi. Téma? Najčastejšie chyby pri realizácii tréningu pre mládež. Zúčastnenými trénermi a odborníkmi boli odborníci na vysokej úrovni, ktorí zastupovali všetky vekové kategórie, úrovne zručností a filozofie.

Zdieľalo sa veľa vynikajúcich poznatkov, ale najmä jeden vynikol.

Až 69,2% (36 z 52) trénerov nezávisle identifikovalo JEDNOTNÝ PROBLÉM s postupmi pre mládež:

Nedostatok základného rozvoja zručností.

Skoro každý tréner chce len vyhrať. Ale v závode o najvyššiu pozíciu sa vývoj hráčov často prehliada v prospech výhier. Veľa krát, si tréneri ani neuvedomia ako prehliadajú vývoj hráčov skrz chuť vyhrať. Môžete robiť čokoľvek, zdokonaliť útok alebo útočné systémy, ale ak vaši hráči nedokážu úspešne skórovať, v čom to je ?

Teraz si však predstavte, že máte hráčov, ktorí môžu:

  • Posúvať loptu v prechode (bez strát)
  • Udržať loptu v oboch rukách aj napriek obrancom
  • Vytvoriť oddelenie od obrancu pomocou driblingu
  • Konštante premieňať strely z obvodu
  • Chrániť si loptu pod tlakom
  • Zastaviť na šestke a premeňte strely strednej vzdialenosti

Zrazu všetko, čo sa snažíte uplatniť v útoku, funguje lepšie. Hráči vytvárajú akcie a bodujú efektívne. Vaša ofenzíva je skutočne maximalizovaná. Vaša koučovacia zodpovednosť a vplyv by mala byť viac ako výhra.

Ďalšou spoločnou témou expertov bolo to, že tréneri na mladších úrovniach často príliš presadzovali momentálne víťazstvo na úkor dlhodobého úspechu hráčov. Toto je viera, ktorú odrážajú niektoré z najlepších basketbalových myslí na svete (ktoré majú skúsenosti z prvej ruky na nižších úrovniach).

Niekoľko z nich povedalo:

„Európski hráči sa hru učia správnym spôsobom už v ranom veku. Sú zručnejší. Je to niečo, čo musíme naozaj opraviť. Deti nepoznajú základy hry. Je to pre nás veľký problém, pretože neučíme hráčov, ako hrať všestranný basketbal.

– Kobe Bryant

 

„Základom nie je to, ako to zvykli robiť. Je jedno, či je to malá liga alebo vysoký basketbal. Nemyslím si, že sa hra učí správnym spôsobom. Nemyslím každého trénera, ale niekde je nedostatok. A je to ťažké, pretože títo malí tréneri a tréneri vysokého basketbalu dostanú hráča a je tak dobrý, že chcú vyhrať tak zle … Ale prestanú učiť všetkých chlapcov.“

– LeBron James

 

Obaja z vyššie uvedených hráčov má deti, ktoré hrajú mládežnícky na basketbal na strednej škole. Nehovoriac o táboroch, ktoré každý rok prevádzkujú. Aj oni vidia vážny problém. Samozrejme, každý chce vyhrať. Hra je oveľa zábavnejšia keď sa tímu darí. Je však dôležité nájsť rovnováhu medzi víťazstvom a nastavením hráčov, aby uspeli neskôr. Verte tomu alebo nie, mnohým stredoškolským a vysokoškolským hráčom neboli základy nikdy vyučované správne. Učili sa sami, zbierali rady od bývalých trénerov, rodičov a z praxe. Mnoho z nich si vytvorilo zlé návyky, ktoré ich a taktiež ich tím držia dodnes.

 

Tento problém majú aj hráči NBA.

11-násobný víťaz NBA tréner Phil Jackson hovorí …

„Dnešným hráčom jednoducho chýbajú zručnosti na všestranné hranie … Nevedia, ako vykonávať napr. základné práce na nohách. Nemajú zmysel pre načasovanie ani organizáciu.

Niektorí tréneri stredných a vysokých škôl vynechávajú rozvoj zručností alebo trávia málo času tým, že by sa hráči mali naučiť základy všestranného basketbalu. Neuvedomujú si však, o koľko nevyužitého potenciálu ukracujú hráčov ale aj celý tím  len vynechaním tréningu základných princípov.

 

Zmena hráčov na všestranných útočníkov.

Z ofenzívneho bodovacieho hľadiska hovoríme o rozvoji solídnej základne zručností (skórovať) po celom ihrisku.

  • Premieňanie striel z perimetra
  • Založenie útoku a zakončenie oboma rukami
  • Premieňanie striel zo strednej vzdialenosti

Hráči, ktorí si vytvoria tieto 3 prvky hry, sú:

  • Vysoko efektívny s loptou
  • Veľmi ťažko ubrániteľní (aj pri tvrdej obrane)
  • Tvorcovia priestoru, ktorým otvárajú príležitosti pre spoluhráčov
  • Schopní čeliť čomukoľvek, čo na nich vyskúša obrana

Úspech v týchto oblastiach však nie je pre hráčov taký jednoduchý. Potrebujú smer. Ako tréner musíte byť pripravený so správnymi znalosťami a prístupmi, aby mohli sa rozvíjať ich zručnosti.

 

3 hlavné kľúče k úspechu

 

Vedomosť / Znalosť

Tréneri potrebujú odborné znalosti v oblasti rozvoja zručností – čo, prečo a ako. Výber cvičení je naozaj dôležitý. Váš výber cvičení bude mať zásadný vplyv na zlepšenie, ktoré vidia vaši hráči. Vaša schopnosť efektívne riadiť tieto cvičenia a trénovať pokrokovo tiež určí dlhodobé výsledky.

 

Prispôsobenie

Musíte prispôsobiť svoj rozvoj zručností veku a úrovni vašich hráčov. Ak ste trénerom mládeže, je dôležité zamerať sa na základy. Ale ak trénujete vyššie úrovne, mali by ste byť schopní naučiť hráčov aj pokročilejšie zručnosti, ako napr. spájanie jednotlivých pohybov z cvičení a rozvoj protiútokov, keď obrana odreže vašu prvú možnosť.

 

Dôraz

Rozvoj zručností bude prioritou iba vtedy, ak z toho VY urobíte prioritu. 

Vysvetlite hráčom, prečo je to také dôležité.

  • Vyhraďte si časť každého tréningu na cvičenie zamerané na zručnosti
  • Pripravte tréningy zručností aj mimo sezóny
  • Poskytnite hráčom jasný plán, ktorý môžu implementovať, aby videli výsledky

Je to samozrejme ľahšie povedať ako vykonať.

Dokonca aj veteránski tréneri, s ktorými sa občas rozprávame, vyjadrujú nejasnosti, ako čo najlepšie pristupovať k tomuto rozhodujúcemu aspektu koučovania.

Hovoria o veciach ako:

  • Aké základné techniky by som mal učiť pre každú inú zručnosť ?
  • Ako môžem lepšie naučiť základy (chodidlá, postoj, umiestnenie) ?
  • Poskytujú moje cvičenia hráčom najviac priestoru na zlepšenie ?
  • Vediem ich spôsobom, ktorý maximalizuje učenie ?
  • Ako sa môžem ubezpečiť, že sa naše zručnosti navzájom dopĺňajú a zlepšujú ?
  • Ako často a akým spôsobom by som mal opravovať hráčov ?

 

Problémom bohužiaľ ostáva, že veľa z nich strávilo roky štúdiom rozvoja atletických zručností a robia to najlepšie, čo môžu, s veľkým množstvom na naučenie za obmedzený časový úsek.

 

 

 

Zdroj: https://www.breakthroughbasketball.com/

Autor: Samuel Pozdech

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *