Nadpis som si požičal z knihy od Phila Jacksona „Jedenásť prsteňov Duša úspechu”. V kratučkom odseku autor popisuje alternatívu, ktorú si zvolil pri zvládaní náročných pováh hráčov. Nasledujúce slová sú mojou snahou rozvinúť túto ideu. Chcem poskytnúť popis „nežiadúceho” správania hráča. Zaostrím na vplyv prostredia, v ktorom sa môže tréner nachádzať a akú taktiku si následkom toho zvolí. Vyslovím predpoklady podporujúce zvládnutie vzťahu s „komplikovaným” hráčom. A dúfam, že aspoň niekomu dodám odvahu, zbaviť sa potreby moci nad druhým človekom.
V každom tíme sa nájde niekto, kto je nesústredený, nerešpektuje pokyny, je nedôsledný pri ich plnení, smeje sa a zabáva ostatných, nechodí na tréningy včas, používa výhovorky, odmieta pomoc a zlatým klincom je, keď na otázku „Vidím, že sa niečo deje, čo ti je?” odpovie „Niiiič, som ok!”.
Na druhej strane stojí človek, ktorý sa rozhodol, že tím niekam dovedie. Väčšinou k úspechu a radosti z hry. Jeho rola podlieha mnohým predstavám. Napríklad majiteľa klubu vyžadujúceho výsledky. Rodiča presadzujúceho „špeciálne” zaobchádzanie s jeho ratolesťou. Mentora, supervízora, ktorý do istej miery preferuje svoje videnie problematiky. Diváka, fanúšika, vyvíjajúceho tlak na víťazstvo. V neposlednom rade hráčky – hráča, vyžadujúceho férový, chápavý a spravodlivý prístup, bez ohľadu na to čo odovzdá na palubovke.
Dovolím si vysloviť myšlienku, že z uvedených podmienok sa vyprofilujú minimálne dva základné „typy” trénerov.
Jeden dominantný, vodcovský, presadzujúci zásadu poslúchaj, alebo odíď. A druhý, pochlebovač s prílišnou snahou zapáčiť sa. Oba som popísal v extrémnych polohách. To znamená, že existujú aj takí, čo striedavo presadzujú jednu, alebo druhú taktiku a snažia sa byť niekde uprostred.
Existuje niekoľko hypotéz, ktoré sú základom pre tretiu možnosť. Najskôr však ešte jeden citát: „Cúvnuť so svojim egom neznamená, že sa z vás stane mäkkýš.”. Naopak, svedčí to o sile vzdať sa nevyhnutnosti kontrolovať, a zároveň dôverovať sebe a iným.
Prvý predpoklad: Náročná povaha sa dá ľahšie zvládnuť, keď s ňou nebojujete.
Nepoznám nič efektívnejšie, ako vyslať smerom k „rebelovi” signál, že máte vážny záujem o to čo vlastne chce. Ako to urobiť? Nemusíte klásť špeciálne otázky, či použiť sofistikovanú techniku. Podstatou je, aby druhý prežíval pocit porozumenia. Iste stojí za úvahu, do akej miery sa chcete vzdať nutkania kontrolovať situáciu. Čím je potreba dozoru silnejšia, tým viac sa bojuje.
Druhý predpoklad: Jasne a zrozumiteľne prejavený rešpekt prispieva k zníženiu napätia. Ľahko sa rešpektuje poctivá drina a svedomitý prístup. Môže sa zdať nepochopiteľné akceptovať nechuť, či lenivosť.
Rozhodne nemám na mysli súhlasiť a prispôsobiť sa. Pomáha jednoduché popísanie situácie, bez hodnotenia a vysvetľovania. Na jednej strane stojí hráč so svojim pohľadom na druhej tréner s tým svojim. Ani jeden nie je správny, resp. chybný. Otázkou je nakoľko môžeme využiť jednu, alebo druhú stratégiu k naplneniu toho kvôli čomu sme sa tu dnes stretli?
Tretí predpoklad: Silu trénera neurčuje poslušnosť hráča.
Rozhodne nebudete lepším trénerom, keď vás budú hráči slepo poslúchať. Svoju kvalitu preukážete zúročením nekonečných hodín tréningov a zápasov, získaných vedomostí, bolestí, omylov, či úspechov. Kvalita je väčšia, čím väčší je rozdiel medzi tým, čo ste dokázali ponúknuť v minulosti a teraz. Predstavte si časovú os, na ktorú si zapisujete vaše zručnosti. Čím viac pokroku za určitý čas, tým vyššia kvalita. Tvrdohlavé požadovanie poslušnosti nezvýši váš kredit, naopak zvyšuje pravdepodobnosť vzbury.
Snaha niekoho meniť, manipulovať, prerobiť ho, donútiť k poslušnosti, rozhodne komplikuje vzťah dvoch ľudí. Rešpekt, zúročenie vlastných schopností a opustenie snahy s druhým bojovať, otvára brány ku konštruktívnemu partnerstvu. Spoločným cieľom je zlepšiť sa v hre a mať z nej radosť. Voľba stratégie je na vás!
1. Trenér, kouč, mentor, myslené človek, kotého spravidla vnímame ako zodpovedného za fungovanie tímu.
Autor: Dušan Redaj
Zdroj: Jackson – Delehanty, P.: Jedenásť prsteňov duša úspechu, Tatran 2014, 336 s.